Monday Jun 17, 2024

Agregaty tynkarskie – kiedy warto je stosować, a kiedy się to nie opłaca?

Agregaty tynkarskie mogą być bardzo przydatne podczas prowadzenia prac tynkarskich. Kiedy warto zdecydować się na ich zastosowanie podczas prac budowlanych i wykończeniowych? W jakich sytuacjach nie są one opłacalne?

Jak działają agregaty tynkarskie?

Tynkowanie maszynowe odbywa się za pomocą urządzeń, które określane są jako agregaty tynkarskie. Zadaniem agregatów jest mieszanie tynków oraz nakładanie ich na nawierzchnie. Agregaty składają się z pojemnika na tynk, do którego prowadzi wąż z wodą. W pojemniku znajduje się mieszalnik, który dokładnie miesza ze sobą tynk z wodą dla uzyskania jednolitej masy. Następnie masa ta jest pompowana za pomocą pompy do węża, który kończy się lancą tynkarską. Lanca ta wyposażona jest w pistolet i trzymana jest przez pracownika podczas tynkowania. Naciśnięcie spustu powoduje nakładanie tynku pod ciśnieniem na nawierzchnię. Dodatkowo agregaty tynkarskie mogą współpracować z innymi sprzętami, na przykład z silomatami, które pozwalają na szybki transport materiałów bezpośrednio do agregatu tynkarskiego. Są one używane podczas większych projektów, na przykład na placach budów osiedli mieszkaniowych.

Kiedy warto stosować agregaty do tynkowania?

Zastosowanie agregatów tynkarskich może być bardzo dobrym rozwiązaniem w realizacji wielu projektów.

Kiedy stosować agregaty tynkarskie:

  • Kiedy realizuje się duże projekty – agregaty tynkarskie doskonale nadają się do realizacji szeroko zakrojonych procesów, na przykład podczas wykańczania całego domu lub większych obiektów.
  • Kiedy trzeba szybko otynkować powierzchnię – agregaty do tynkowania mogą przyspieszyć ten proces, umożliwiając pokrycie większych powierzchni w krótszym czasie. Dzięki temu można szybko zrealizować projekty i zaoszczędzić dużo czasu.
  • Gdy liczy się wysoka jakość tynków – również agregaty tynkarskie rekomendowane są w przypadku, gdy tynk musi wyróżniać się bardzo wysoką jakością wykonania. Nakładane tynki są wtedy równe oraz trwałe, dlatego wyglądają estetycznie oraz mogą posłużyć na długi czas.

Kiedy nie powinno się korzystać z agregatu tynkarskiego?

Jednak nie zawsze agregaty tynkarskie są dobrym rozwiązaniem, dlatego zamiast nich warto zdecydować się na tradycyjne tynkowanie z narzucaniem tynku ręcznie.

Kiedy nie stosować agregatów tynkarskich:

  • Gdy konieczne jest otynkowanie małej powierzchni – tynki maszynowe mogą nie opłacać się na małych powierzchniach, ponieważ koszt korzystania z agregatu będzie dość duży.
  • Podczas pracy z delikatnymi powierzchniami – agregaty natryskują tynk pod ciśnieniem, dlatego mogą one spowodować uszkodzenie delikatnych powierzchni.

 

 

Dodaj komentarz

Back to Top