Sunday Jun 16, 2024

Co to jest Feng shui-Poznaj podstawowe zasady jak urządzić wnętrze

Feng shui jest to starożytna wywodząca się z Chin praktyka polegająca na planowaniu przestrzeni. Wszystko po to, aby osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym. Według Feng Shui energia chi powinna mieć swobodny przepływ w domu. Chi jest to siła życiowa która mając swobodny przepływ w domu daje lepsze warunki do rozwoju oraz aktywizacji. 

Co oznacza nazwa Feng shui?

Słowo Feng to po chińsku oznacza wiatr czyli którego nie można zobaczyć  (niewidzialne)

natomiast słowo Shui to woda, której nie można uchwycić (nieuchwytne). Feng shui rozumieć należy jako życiową siłę, które jest zarówno niewidzialna jak i nieuchwytna. 

Zasady Feng Shui

 Feng Shui opiera się na koncepcji yin oraz yang. Jest to pierwsza zasada. Są to dwie siły, które się uzupełniają. Yin oznacza żeńską zasadę natury, która jest bierna i słaba. Natomiast yang oznacza męską która jest aktywna i silna. Yin i yang  dążą do zachowania równowagi. Są od siebie współzależne. Oddziaływując na siebie przyczyniają się do  powstawania nowych rzeczy.  To również wytłumaczenie zmian które zachodzą. 

Zadaniem Feng shui jest więc takie ukształtowanie otoczenia, aby pozytywnie ono wpływało zarówno na samopoczucie, ale i na inne dziedziny życia. Nie powinno się jednak zasad tych wprowadzać jednocześnie w poszczególnych strefach.  W mieszkaniu powinno się utrzymywać czystość. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Harmonię można osiągnąć kiedy nie ma chaosu, kiedy rzeczy są poukładane a nie leżą na środku pokoju. Wskazany jest minimalizm. Mniejsza ilość posiadanych rzeczy pozytywnie wpłynie to na redukcję stresu. Warto więc pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Warto dokładnie przejrzeć ubrania i oddać te, w których się nie chodzi. Również warto pozbyć się zbędnych pamiątek, akcesoriów. 

 

Zepsute przedmioty

Wg zasad Feng shui rzeczy które się psują należy naprawić od razu. Nie powinno się tego odkładać, gdyż to blokuje dobrą energię. Jeśli nie potrafi się tego zrobić, bądź po prostu nie ma chęci, to lepiej się pozbyć takiej rzeczy, niż ją przechowywać zepsutą. Warto wspomnieć, że popsuje i kapiące krany  to „uciekające bogactwo”. Warto więc je naprawić. Bogactwo oraz dobra energia ucieka również przez nie zamkniętą klapę sedesu. 

 

Ostre krawędzie i przedmioty.

Należy unikać ostrych krawędzi. Stoły najlepiej wybierać okrągłe, bez krawędzi.  Noże trzyma się w drewnianym stojaku.

 

Światło

To słońce daje życiodajną energię. To ono poprawia samopoczucie i działa odstresowująco. Warto więc zapewnić duży dopływ światła dziennego. Dobrym pomysłem jest urządzenie salonu od strony południowej. 

 

Natura i świeże powietrze. 

Wskazane jest wietrzenie mieszkań, co wspomaga przepływ energii chi w otoczeniu.  Dobrym pomysłem jest posiadanie także roślin, które oczyszczają powietrze. Trzeba dbać o rośliny aby się nie zasuszyły gdyż to wróży wyschnięcie i wypalenie miłości.  Wskazane są również naturalne przedmioty zamiast tych z plastiku. Otaczaj się drewnem, bawełną, metalem. 

 

Kolorystyka

Kolory w Feng shui również ma znaczenie. Zielony kolor oznacza naturę, żywioł drewna. Dobrymi kolorami dla sypialni są np. szarość, pastele, krem, oraz odcienie brązu. Biel nie jest wskazana do sypialni gdyż może utrudniać odpoczynek.  Sypialnia w kolorze czerwieni będzie działała pobudzająco. Dobrze będzie się w niej czuła osoba aktywna. Jeśli jednak sypialnia ma służyć raczej odpoczynkowi to lepiej postawić na neutralne kolory. 

 

Urządzenie sypialni

W sypialni można powiesić relaksujące dzwonki i bambusowe flety. Łóżko powinno mieć oparcie, najlepiej tapicerowane bez ostrych krawędzi. Warto ustawić łóżko tyłem do okna, aby nie przeszkadzało ostre światło. Po obu stronach łóżka można umieścić dwie takie same szafki oraz dwie takie same lampki, co sprawi, że odczuwać się będzie jedność i harmonię. 

 Zasad Feng shui jest wiele. Jeśli ktoś zamierza urządzić mieszkanie zgodnie z tymi zasadami powinien dokładnie się z nimi zapoznać oraz rozplanować sobie wszystko już na etapie projektowania wnętrza. 

 

Dodaj komentarz

Back to Top