Tuesday Apr 16, 2024

Ganglion – co to jest i jak go leczyć?

Jednymi z dolegliwości ortopedycznych, które występują często u wielu osób, są gangliony. Czym dokładnie są te zmiany? Jak do nich dochodzi? W jaki sposób są one leczone?

Co to jest ganglion?

Ganglion to niezłośliwa (łagodna) torbiel lub guzek, który zwykle tworzy się wzdłuż ścięgien lub stawów nadgarstków, dłoni, palców lub stóp. Wygląda ona jak okrągły lub owalny obrzęk wypełniony gęstym, galaretowatym płynem, dlatego również określana jest ona jako torbiel galaretowata. Zwoje mogą mieć różną wielkość, od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy.

Zazwyczaj ganglion występuje częściej u kobiet i u młodych dorosłych.

Ganglion – przyczyny

Dokładna przyczyna powstawania ganglionów nie jest w pełni poznana, ale często rozwijają się one w wyniku powtarzającego się stresu lub podrażnienia stawu lub ścięgna.

Mogą również powstawać w odpowiedzi na uraz stawu lub ścięgna, stan zapalny lub zwyrodnienie stawu.

Jakie objawy powoduje ganglion?

Gangliony są zwykle bezbolesne, chociaż mogą powodować dyskomfort lub ból, jeśli naciskają na pobliskie nerwy. Niektóre torbiele galaretowate tego typu mogą z czasem zmieniać rozmiar, stając się większe lub mniejsze, a nawet same znikają. W określonych sytuacjach mogą ograniczać ruchomość stawów lub powodować upośledzenie mobilności, zwłaszcza jeśli występują w obszarach, w których występuje częsty ruch kończyn, stawów.

Jak diagnozuje się gangliony?

Diagnoza jest zwykle dokonywana na podstawie badania fizykalnego przeprowadzanego przez ortopedę, który ocenia rozmiar, lokalizację i cechy guzka. W niektórych przypadkach można wykonać badania obrazowe, takie jak prześwietlenia rentgenowskie lub badania USG, w celu potwierdzenia diagnozy lub wykluczenia innych stanów. Gdy potrzebna jest pomoc w diagnostyce, można skorzystać z niej w gabinecie https://klinikagalena.pl/ortopedia/.

Jak leczyć gangliony?

Leczenie tego typu zmian zależy od różnych czynników, w tym wielkości, lokalizacji, objawów doświadczanych przez pacjenta. Niektóre gangliony mogą nie wymagać żadnego leczenia i powinny być one jednak regularnie kontrolowane. Jeśli jednak torbiel powoduje znaczny ból, zakłóca ruch stawów lub wpływa na codzienne czynności, można zastosować poniższe rodzaje leczenia:

Unieruchomienie

Noszenie szyny lub ortezy może pomóc unieruchomić staw, zmniejszyć dolegliwości towarzyszące torbielom i przyspieszyć gojenie.

Podawanie leków do torbieli

Leki kortykosteroidowe można wstrzykiwać do torbieli w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu. Może to również pomóc zmniejszyć rozmiar zmiany.

Usunięcie zawartości torbieli

Lekarz może użyć igły i strzykawki do odprowadzenia płynu z torbieli, co może tymczasowo zmniejszyć jego rozmiar. Warto jednak wskazać, że w przypadku tego podejścia często występują nawroty.

Usunięcie torbieli chirurgiczne

W przypadkach, gdy środki zachowawcze są nieskuteczne lub jeśli torbiel powoduje nasilone objawy, wskazane może być usunięcie chirurgiczne, czyli wycięcie zmiany. Zabieg w zależności od jej wielkości odbywa się w znieczuleniu miejscowymi albo w znieczuleniu ogólnym.

 

 

 

Dodaj komentarz

Back to Top