Tuesday Jun 18, 2024

Kowalstwo artystyczne – tradycyjne rzemiosło znów popularne

Zachwycające wyroby metaloplastyczne powstające w zakładach specjalizujących się w kowalstwie artystycznym dzisiaj znów cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Do jakich przestrzeni pasują? Jakie wyroby najczęściej zamawiane są przez klientów? Sprawdzamy!

Dlaczego warto zdecydować się na wyroby metaloplastyczne?

Wyroby metaloplastyczne, które produkowane są na zimno i na gorąco, mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie używane są one zarówno w celach dekoracyjnych, jak i praktycznych w wielu obszarach.

Zaliczane do tej kategorii kowalstwo artystyczne przeżywa obecnie swój renesans i na wyroby wychodzące spod ręki doświadczonego kowala decyduje się wiele osób. Kowalstwo to skupia się na produkcji wyrobów na gorąco. W ten sposób powstają niebanalne wyroby kute, które mogą być dopasowane specjalnie do życzeń klienta.

Wśród najważniejszych zalet wyrobów metaloplastycznych warto wskazać na:

  • Wyjątkowe walory dekoracyjne, które powodują, że wyroby te natychmiast przyciągają uwagę i mogą być niebanalną ozdobą we wnętrzach i na zewnątrz,
  • Wysoka trwałość i wytrzymałość, ponieważ są one wykonane z naciskiem na ochronę przed korodowaniem oraz innymi czynnikami niszczącymi,
  • Możliwość dopasowania do konkretnego miejsca montażu, dlatego nie ma wtedy problemów z wymiarami.

Kowalstwo artystyczne – najpopularniejsze wyroby

Zakłady zajmujące się produkcją wyrobów metaloplastycznych mogą przygotować swoim klientom wiele ciekawych produktów, które mogą być dopasowane do miejsca ich montażu. Jakie z nich kupowane są najczęściej?

Ogrodzenia, bramy, furtki

Wśród najpopularniejszych wyrobów, jakie oferuje kowalstwo artystyczne, znajdują się ogrodzenia, a także bramy oraz furtki. Mogą stanowić one wtedy wspaniałą wizytówkę obiektu, a także zapewniać skuteczną ochronę posesji.

Balustrady, barierki

Również często zamawiane są barierki oraz balustrady przeznaczone do zamontowania ich we wnętrzach i na zewnątrz. Mogą być one wykorzystane do ochrony balkonów, tarasów oraz do schodów. Wykonywane są zarówno jako proste, jak i kręcone, więc można dopasować je specjalnie do miejsca montażu.

Mała architektura

Kowalstwo artystyczne doskonale nadaje się do przygotowywania wyrobów małej architektury do ogrodów i do domów. Wśród nich znajdują się między innymi pokrywy, wygrodzenia, barierki, dekoracyjne łuki na rośliny pnące, altany.

Meble

Zakład specjalizujący się w kowalstwie artystycznym może również przygotować dla swoich klientów niebanalne meble i ich elementy, na przykład kute podstawy do stołów, dekoracyjne ławki czy krzesła.

Kowalstwo artystyczne – w stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Najczęściej kowalstwo artystyczne jest kojarzone z tradycyjnymi wzorami, między innymi niebanalnymi ogrodzeniami i bramami z ozdobnymi tralkami, koszykami, grotami, motywami botanicznymi. Warto jednak wskazać, że ta dziedzina rzemiosła również pozwala na przygotowanie przepięknych kompozycji wpisujących się w nowoczesny styl.

Tradycyjne wzornictwo doskonale nadaje się jako uzupełnienie budynków o stylu pałacowym, dworkowym, rustykalnym, a także ogrodów w stylu francuskim czy angielskim. Powodują, że przestrzeń prezentuje się wtedy oryginalnie i niebanalnie, nawiązując do popularnych przed laty motywów, między innymi ornamentów czy roślin.

Z kolei nowoczesne wyroby metaloplastyczne charakteryzują się prostszą, minimalistyczną konstrukcją. Najczęściej wykorzystują one wtedy pionowe albo poziome elementy. Również mogą być one asymetryczne lub mogą zawierać ciekawe elementy dekoracyjne, na przykład nawiązywać do botaniki.

 

 

Dodaj komentarz

Back to Top