Wednesday Jul 10, 2024

Testament i spadek u notariusza – co załatwisz w kancelarii notarialnej?

Kancelarie notarialne oferują swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług, które dotyczą również testamentów i spadków. Jakie z nich można załatwić u notariusza? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Kiedy do notariusza?

Notariusz zajmuje się świadczeniem gamy usług notarialnych dla swoich klientów. Posiadający duże doświadczenie i polecany notariusz w Krakowie może zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w szerokim zakresie.

Dzięki niemu można między innymi zawrzeć ważną umowę sprzedaży nieruchomości, ale również zatroszczyć się o sprawy związane z rzeczami innej natury – testamentami i spadkami. Skorzystanie z pomocy notariusza pozwala wtedy na uniknięcie konieczności wizyty w sądzie i umożliwia szybką realizację spraw.

Spisanie testamentu notarialnego

Przygotowanie testamentu nie jest obowiązkowe. Warto jednak go mieć, ponieważ to właśnie na jego podstawie można rozporządzać swoim majątkiem po śmierci.

Testament można przygotować w domu, spisując go odręcznie. Ma to jednak swoje wady, ponieważ jest on wtedy narażony na zagubienie, uszkodzenie lub nawet na kradzież i zniszczenie przez inne osoby. Właśnie dlatego warto zdecydować się na przygotowanie testamentu notarialnego.

Notarialny testament jest rodzajem testamentu, który sporządzany jest w kancelarii notarialnej, w obecności notariusza. Taka forma jego spisania ma wiele zalet, między innymi:

  • pozwala na skonsultowanie się ze specjalistą
  • zapewnia zachowanie odpowiedniej formy testamentu
  • zabezpiecza testament przed działaniem osób trzecich
  • jest trudniejszy w podważeniu od zwykłego testamentu
  • powoduje wprowadzenie testamentu do specjalnej, ogólnopolskiej bazy – Notarialny Rejestr Testamentów

Warto też wskazać, że testament notarialny może być odwołany albo zmieniony.

Dodatkowym atutem jest również przystępna cena związana z wykonaniem testamentu notarialnego. Są one zależne od typu testamentu, a dokładnie od jego zapisów. Dodatkowo płatne jest zawarcie w testamencie zapisu windykacyjnego, wydziedziczenia, polecenia. Cenniki można znaleźć bezpośrednio na stronach kancelarii notarialnych.

Odrzucenie albo przyjęcie spadku

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aktualnie w kancelariach notarialnych można równie odrzucić albo przyjąć otrzymany spadek. Wówczas polecany notariusz w Krakowie zadba o to, aby procedura była zgodna z przepisami i miała skutki prawne.

Obecnie osoby, które dziedziczą, robią to domyślnie z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że jeżeli spadek zawierał dług, wtedy spadkobiercy odpowiadają za niego wyłącznie do wysokości aktywów spadku. Gdy zatem dług jest większy od wartości majątku w spadku, wtedy nie dochodzi do jego dziedziczenia. To bezpieczna forma, lecz też dość kłopotliwa, ponieważ wymaga dokonania spisu wszystkich aktywów i pasywów.

Spadkobierca może także zdecydować się na przyjęcie spadku wprost – razem z zadłużeniami. Trzecia opcja to odrzucenie spadku, czyli całkowite odrzucenie zarówno jego aktywów, jak i pasywów.

Aby łatwiej przyjąć spadek albo też go odrzucić, warto udać się do kancelarii notarialnej. Jest to wygodniejsza i szybsza opcja w porównaniu z drogą sądową, która wprawdzie jest nieco tańsza, niemniej jednak jest ona również znacznie bardziej czasochłonna.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku u notariusza odbywa się w ciągu jednej wizyty w kancelarii. Następnie od razu można otrzymać poświadczenie dziedziczenia lub dokument potwierdzający odrzucenie spadku, które są bardzo pomocne w załatwianiu spraw po zmarłej osobie, między innymi w banku czy w urzędach.

 

Dodaj komentarz

Back to Top