Monday Feb 26, 2024

Zarządzanie transportem – co oferują programy TMS?

Programy TMS, które przeznaczone są do zarządzania transportem, ułatwiają prowadzenie firm z własną flotą. Jakie funkcje oferują?

Przed erą oprogramowania komputerowego zarządzanie transportem wymagało ręcznego planowania wszystkich działań. Teraz, gdy do dyspozycji są programy TMS (Transport Management System) oferujące pełną paletę funkcji, firmy transportowe i inne dysponujące swoją flotą mogą znacznie łatwiej planować i kontrolować prowadzone czynności. Jakie funkcje może zaoferować program dla transportu?

Harmonogramowanie działań

Aby firma transportowa mogła prawidłowo zrealizować wszystkie zlecenia, należy przygotować ich harmonogram. W tym przypadku wsparcie może zapewnić program do zarządzania transportem, które pozwalają na efektywne harmonogramowanie zadań.

Za pomocą programu można przygotować harmonogram zadań na konkretne dni na bazie wprowadzonych do niego informacji. Dzięki temu odwiedzenie wszystkich klientów lub dostawa towarów mogą odbywać się bezproblemowo.

Optymalizacja tras pojazdów

Nowoczesny program dla transportu może nie tylko przygotować harmonogram zadań, ale również może on zoptymalizować trasy dojazdowe tak, aby zredukować czas i koszty związane z jego realizacją.

Optymalizacja tras pojazdów jest zatem bardzo pomocną funkcją, która pozwala firmom na efektywniejsze działanie bez ponoszenia wysokich wydatków związanych z dojazdami. Teraz, w dobie drogich paliw, to bardzo dobra inwestycja.

Monitorowanie realizacji zleceń w czasie rzeczywistym przez GPS

Dzięki programom umożliwiającym zarządzanie transportem można również na bieżąco monitorować realizację zleceń w czasie rzeczywisty. To możliwe za pomocą technologii GPS, a dokładnie urządzeń mobilnych z zainstalowaną aplikacją, która jest używana przez pracowników.

Dzięki tej funkcji osoba zarządzająca transportem może łatwo kontrolować obecną pozycję samochodów, postęp w realizacji zadań, a także może reagować w przypadku pojawienia się opóźnień, wypadków i innych nieplanowanych zdarzeń.

Zarządzanie zasobami firmy

Firmy transportowe dysponują różnego rodzaju zasobami, między innymi własnymi pojazdami, kierowcami, zapleczem magazynowym. Program dla transportu może wtedy pomóc w zarządzaniu zasobami całej firmy.

Baza danych obejmująca zasoby powoduje, że można uzyskać wtedy łatwy dostęp do najważniejszych informacji, a także otrzymywać powiadomienia, na przykład wtedy, gdy kończy się ubezpieczenie lub trzeba wykonać przegląd pojazdu.

Mobilny system sprzedaży

Wybrane aplikacje pozwalające na zarządzanie transportem funkcjonują również jak mobilne systemy sprzedaży. Oznacza to, że mogą być one używane przez pracowników firmy do prowadzenia sprzedaży. Oferują wtedy pomocne w tym funkcje, które pozwalają na natychmiastowe złożenie zamówienia i przygotowanie niezbędnych dokumentów sprzedażowych.

Z tego względu program dla transportu może być również doskonałym wyborem dla firm zatrudniających przedstawicieli handlowych, prowadzących sprzedaż bezpośrednio u klientów.

Obsługa operacji prowadzonych w firmie

Funkcje oferowane przez program TMS mogą również ułatwić prowadzenie wielu operacji w firmie transportowej.

Za pomocą nich można prowadzić różne działania:

  • W firmie – prowadzenie awizacji, rozładunku, załadunku towarów, wprowadzanie towarów do magazynu, ich likwidowanie,
  • W biurze firmy – przygotowywanie dokumentacji, obsługa klienta,
  • W terenie – obsługa transportu, dostaw i odbiorów towarów, świadczenie usług u klienta

Automatyczne rozliczenia z kontrahentami

Dużym atutem programów pozwalających na zarządzanie transportem jest usprawnienie rozliczeń z kontrahentami.

Na podstawie danych zawartych w programie można następnie łatwo przygotowywać dokumenty rozliczeniowe – faktury za zrealizowane usługi bez potrzeby poświęcania czasu na ręczne liczenie kosztów.

Obsługa transportu specjalistyczne

Warto też zaznaczyć, że program do transportu może być używany również przez firmy realizujące transport specjalistyczny.

Za pomocą oprogramowania TMS można wówczas łatwiej prowadzić ewidencję odpadów w BDO, zarządzać transportem odpadów niebezpiecznych, paliw.

 

Dodaj komentarz

Back to Top